Segmentový obvod

Turbo kotúč

Celoobvodový segment

Tenkostenná“ segmentovaná korunka (hrúbka 2,5 mm)
Mokré vŕtanie vystuženého betónu vŕtačkami s nízkym výkonom.

Segmentovaná korunka s rozsiahlym aktívnym povrchom segmentov
Mokré vŕtanie výkonnými vŕtačkami.

Spojitá korunka pre vŕtanie otvorov malých rozmerov (menej ako 50 mm)
Mokré vŕtanie všetkých druhov materiálov.

Segmentovaná korunka s obmedzenou aktívnou plochou segmentov
Suché vŕtanie muriva, ľahké odstraňovanie prachu.

Výber diamantovej techniky

Rozhodnite sa, čo je pre vás dôležitejšie – obstarávacia cena alebo cena za rez. Pre menej dôležité úlohy a občasné použitie môže byť lacnejší nástroj správnou voľbou, ale pre dôležité úlohy a časté použitie bude výhodnejší nástroj s vyššou obstarávacou cenou, ale nižšími nákladmi za rezaný štvorcový meter – aj vďaka lepšej výkonnosti a výsledkom.

Správne určenie materiálu, ktorý budete rezať, je kľúčový parameter na výber správneho nástroja. Materiál má priamy vplyv na rýchlosť rezania a životnosť nástroja. V katalógu nájdete tabuľky, kde sú vysvetlené jednotlivé použitia diamantových nástrojov; mali by vám pomôcť nájsť najvhodnejší nástroj na vašu prácu.

Výber môže závisieť aj od toho, čo používateľ preferuje, a aj od špecifík, ktoré si daná práca vyžaduje. Pre niektoré píly je vhodnejšie mokré rezanie, pretože umožňuje hlbšie rezy a má dlhšiu životnosť. Na rezanie dlaždíc a muriva je vhodné tak suché, ako aj mokré rezanie. Na všeobecné použitie sa najčastejšie volia suché píly. Mokré rezanie má výhodu najmä v tom, že obmedzuje množstvo prachu. Ak máte problémy s krútením (plávaním)kotúča, pri suchom rezaní výkonnou pílou, skúste mokré rezanie. Toto by malo problém vyriešiť ochladzovaním kotúča. Niektoré diamantové kotúče a vrtáky, sa musia používať na mokré rezanie. Nástroje na suché rezanie sa môžu použiť na suché i mokré rezanie v závislosti od materiálu a stroja, ktorý sa používa.

Práca s diamantovou technikou

Diamantový kotúč sa skladá z dvoch základných častí: oceľového tela a diamantom impregnovaného segmentu. Diamantový segment môže byť mnohých druhov, napríklad so segmentovaným obvodom, drážkovaným okrajom, prípadne celoobvodový segment, keď je diamantová časť celkom spojená s telom kotúča.

Telo kotúčov tvorí oceľová platňa z vysoko kvalitnej zušľachtenej a kalenej ocele. Normálne sú segmenty rozdelené úzkymi medzerami, ktoré prispievajú k chladeniu kotúča počas rezania tým, že umožňujú prúdenie vody (mokré rezanie) alebo vzduchu (suché rezanie) medzi segmentmi, pričom tiež umožňujú mierne ohýbanie kotúču počas rezania. Segmenty obsahujú zmes diamantov a kovového prášku. Počas výrobného procesu sa zmes kovového prášku a diamantov stlačí pri veľmi vysokej teplote a vznikne pevná kovová zliatina, ktoré drží diamanty. Segment korunky je mierne širší ako oceľový kotúč, aby sa umožnil prienik kotúča do materiálu bez vzniku trenia oceľového kotúča.

Zásady používania diamantového kotúča

  1. Správny výber kotúča podľa rezaného materiálu
  2. Upnute kotúča do stroja resp. náradie tak aby kotúč nehádzal do strán a nenadskakoval
  3. Pevné zafixovanie rezaného materiálu a jemné priloženie kotúča do rezu
  4. Je nutné dodržiavanie max. otáčok kotúča
  5. Pri rezaní, dbáme na správny uhol rezu a nesnažíme sa tvarovať materiál v reze
  6. Pri rezaní za sucha nezabúdať na dostatočne dlhé prestávky pre vychladnutie kotúča. (pri kotúčoch najvyššej rady to nie je potrebné)
  7. Pri rezaní za mokra dbáme na dostatočný prísun chladiacej tekutiny
  8. Dôležité je si chrániť zdravie ochrannými pracovnými pomôckami ako sú chrániče sluchu, rukavice a okuliare.

Výhody diamantového vŕtania

Je mnohé využitie diamantového vŕtania v stavebníctve – od malých slepých dier v tehlách až po veľké priechodné diery v silne tvrdených betónových podlahách. Táto metóda prináša mnoho výhod v porovnaní s použitím tradičných metód:

So správnou kombináciou výkonu motora, stojana na vrták a diamantového nástroja Husqvarna ponúkne riešenie pre každú potrebu v oblasti vŕtania. Tabuľka zobrazená nižšie vám pomôže sa rozhodnúť.

Metóda vŕtania Suchá Mokrá Mokrá
Priemer mm 0 – 72 72 – 200 >200 (alebo >300 mm hlboké diery) 0 – 62 62 – 102 102 –
Odporúčané vybavenie 1,8 kW vŕtačka spolu s teleskopickým nástrojom 3,0 alebo 1,8 kW vŕtačka so stojanom a špeciálnym vrtákom s vodiacim čapom 3,0 kW vŕtačka so stojanom 1,8 kW vŕtačka ručná alebo so stojanom 1,8 alebo 3,0 kW vŕtačka so stojanom 3,0 kW motor vŕtačka so stojanom